Scroll with your mouse or arrow keys to see more!

Okay

Wystawa Brzmienia w ramach Weekendu Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury

Wystawa Brzmienia w ramach Weekendu Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury

W galerii Awangarda BWA Wrocław od 15 stycznia prezentowane są prace Eduardo Chillidy – wystawa Brzmienia, jednego z największych rzeźbiarzy na świecie drugiej połowy XX wieku.

Kuratorami wystawy Brzmienia / Sonoridades, organizowanej w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016, są Inés R. Artola oraz syn artysty Ignacio Chillida. Ekspozycja prezentuje nowe podejście do twórczości skupiając się na dźwiękach, jakie emanują z rzeźb baskijskiego artysty.

Rzeźbiarz Eduardo Chillida uważał muzykę za jedną z najbardziej inspirujących go sztuk, dlatego wielu badaczy i kuratorów często odwołuje się do utworów, których artysta słuchał i którymi inspirował się przy pracy. Hiszpańska kuratorka Inés R. Artola postanowiła tak przygotować wystawę w galerii Awangarda BWA Wrocław, aby móc jak najlepiej odtworzyć brzmienia emanujące z samej rzeźby.

Przestrzeń wystawy Brzmienia w galerii Awangarda zaprojektował duet Paulina Niezgoda i Piotr Matosek. Sale pogrążone w półmroku pozwalają skupić się na każdej rzeźbie. Na ścianach możemy oglądać myśli Chillidy, zapisane przez niego kaligraficznym pismem, samym w sobie będącym dziełem artystycznym.

Wystawa Brzmienia posiada pionierski charakter, łącząc rzeźbiarskie dzieła artysty z muzyką, która się z nich wydobywa. Wystawa w równej mierze skupia się na aspekcie wizualnym, jak i dźwiękowym, a to za sprawą dwóch kompozytorów, bardzo bliskich myśli Chillidy, jakimi są Gorka Alda i José M. Sánchez-Verdú. Ich dzieła będą towarzyszyć odwiedzającym przez cały czas trwania ekspozycji.

Projekt wystawy Brzmienia został zrealizowany w ramach programu sztuk wizualnych Europejskiej Kultury Wrocław 2016.

 

Więcej informacji na

BWA WROCŁAW

error: Kopiowanie treści zablokowane. Link znajdą Państwo w górnym oknie przeglądarki.