Scroll with your mouse or arrow keys to see more!

Okay

Urokliwa Malta i piękne Gozo – zobacz zdjęcia

Malta i Gozo mówi Bongu! (czytane Bondżu – dzień dobry w maltańskim języku).

Malta położona jest 95 km na południe od Sycylii i około 300 km na północ od wybrzeża Afryki. Na kilkanaście minut przed lądowaniem możemy podziwiać wulkan Etna, znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Malta jest małą wyspą, jej powierzchnia to 246 km kwadratowych. Gozo – druga co do wielkości wyspa archipelagu Wysp Maltańskich, położona 6 km na północny zachód od Malty, jej powierzchnia to niespełna 67 km kwadratowych. Trzecia, najmniejsza wyspa to Comino liczy około 3 km kwadratowych.  Od kwietnia do września trwa tu słoneczne i upalne lato. Średnia temperatura waha się od 29 do nawet 43 stopni Celsjusza. Zatem zdecydowanie na zwiedzanie wyspy warto wybrać się w październiku (temperatura w słoneczny dzień wynosi około 28-25 stopni). Malta od listopada do lutego obfituje w deszcze, ale nie pada tu śnieg.

Jeżeli chcielibyście odpoczywać na Malcie w hotelu z piaszczystą plażą – będzie trudno. Wybrzeża Malty są przeważnie skaliste, na wschodzie w głąb lądu wcinają się liczne zatoczki, stanowiące naturalne porty, na południu wznoszą się urwiska wysokie na 250 m. Nasz hotel znajdował się w spokojnej okolicy, w odległości 200 m od morza i 300 m od centrum miejscowości Sliema. Trzygwiadkowy Plevna Hotel posiada klub plażowy z basenem tuż obok publicznego skalistego zejścia do morza.

Jeżeli zamierzacie sami zwiedzać Maltę, wystarczy zakupić tygodniowy bilet komunikacji miejskiej za 6,50 euro na wszystkie dzienne linie autobusowe i można objechać wyspę z każdej strony. Natomiast jeśli potrzebujecie przewodnika i lubicie słuchać historycznych opowieści, proponuję linie komercyjnych autobusów MaltaSightseeing. Za 17 euro (cena biletu dla osoby dorosłej) można wybrać jedną z dwóch tras po Malcie (Malta północna i Malta południowa) i jeździć piętrowym autobusem wraz z przewodnikiem, którego otrzymujesz w słuchawkach w Twoim języku. Na Gozo wyznaczona jest jedna trasa objazdowa po całej wyspie. Jeżeli interesuje Cię jakieś miejsce, można wysiąść, zwiedzić a zabierze Cię za kilkanaście minut kolejny autobus MaltaSightseeing.

Co warto zobaczyć będąc na Malcie?

Koniecznie trzeba wybrać się do stolicy Malty – Valetty. Joannici wznieśli Valettę z piasku i kamienia, tworząc najpiękniejsze miasto obronne w Europie.

 

Mdina – Miasto Ciszy, to zatrzymany w czasie kawałek średniowiecznego świata i sąsiedni Rabat, który kryje pod ziemią fascynujące katakumby.

Według tradycji Gozo to homerycka Ogygia – wyspa na której nimfa Kalipso przez siedem lat więziła greckiego bohatera Odyseusza. Warto odwiedzić stolicę Gozo – Victorię, gdzie króluje starożytna cytadela, zatokę Ramla, gdzie możemy zobaczyć piękną, złoto-piaszczystą plażę z turkusową wodą. Koniecznie trzeba zobaczyć na Gozo Azure Window (Lazurowe Okno, nazywane także Błękitnym Oknem) oraz krater Inland Sea (Wewnętrzne Morze). Dwejra urzeka także Fungus Rock (Skała Grzyba) – kiedyś bardzo cieniona przez Joannitów za sprawą rzadkiego czerwonego grzyba porastającego jej zbocza. Polecam także wybrać się rejsem na wyspę Comino, aby zobaczyć Blue Lagoon.

 

Malta posiada przepiękne miasteczka portowe, jedno z nich Marsaxlokk Fishing Village udało nam się odwiedzić.

Na Malcie moją uwagę przykuły kołatki do drzwi wejściowych. Są piękne, duże i małe, złote, mosiężne. Przypominają zwierzęta, anioły a nawet ryby. Przepiękne są także kolorowe balkony i okiennice, a także ukryte w ścianach kapliczki lub wiszące na rogu kamienic figury świętych. Spacerowanie po maltańskich uliczkach jest magiczne i pełne uroku, kiedy zwracamy także uwagę na takie szczegóły.

 

 

 

error: Kopiowanie treści zablokowane. Link znajdą Państwo w górnym oknie przeglądarki.