Scroll with your mouse or arrow keys to see more!

Okay

Galeria Miejska we Wrocławiu z nową wystawą

Galeria Miejska we Wrocławiu z nową wystawą.

„Vít Ondráček / Marcin Zawicki / malarstwo” jako przegląd najciekawszych prac z dorobku dwóch skrajnie różniących się od siebie twórców.  

Galeria Miejska we Wrocławiu zaprasza na wystawę do 26 września 2015 roku. 

„Vít Ondráček / Marcin Zawicki / malarstwo” to zestawienie dwóch światów. Dzieła różni praktycznie wszystko m. in.: wiek i pochodzenie, ale też stosunek do siebie i otaczającego świata. Łącznikiem jest pędzel oraz malarstwo rozumiane jako medium, za pomocą którego starają się, bardzo poważnie lub trochę mniej serio, wprowadzić widza do swoich artystycznych światów. 

 

 

Vít Ondráček (ur. 1959 r.) poświęca się przede wszystkim malarstwu, grafice, rysunkowi i ilustracji. To uparty indywidualista obojętny na mody, zmieniające się tendencje i zapotrzebowanie rynku. Blisko przyjaźni się i współpracuje z wieloma poetami i prozaikami – Vítem Slívą, Radkiem Malym, Jaromírem Typltem oraz ze zmarłym już znakomitym czeskim surrealistą Ludvíkiem Kunderą (Grupa Ra). Wierzy, że pociągnięcia pędzla wyrażają jego energię, stąd sztuce oddał się bezgranicznie, niemal na śmierć. Tworząc cykl Daktylogramów malował tylko rękami i palcami, co zakończyło się bardzo poważnym zatruciem, z którego ledwo ocalał. Mimo to w dalszym ciągu sięga po farby. Galeria Miejska we Wrocławiu pokazuje prace z jego bardzo poetyckiego i pozornie pozbawionego kolorów cyklu „Czarna Tęcza”. Pozornie, gdyż Vít Ondráček uzyskuje kolory niebezpośrednio – dzięki kombinacji struktur pierwotnie bezbarwnych sprawia prawdziwe wrażenie koloru, niczym gra światłocienia w czarno-białym filmie. Wrażenie koloru w znaczeniu iluzji. Na jego obrazach ukazuje energię, rytm, jego brak, regularność i odchylenia – wszystko, co składa się na schemat ruchu.

Marcin Zawicki (ur. 1985 r.) jest artystą młodym, lecz w żadnym wypadku nie debiutującym. Ma na koncie sporo wystaw, ważnych nagród, wiele interesujących prac, z których bije dystans do siebie i świata. Zajmuje się malarstwem i grafiką. Galeria Miejska we Wrocławiu przedstawia wycinek dorobku Marcina Zawickiego obejmujący wybór prac z dwóch rozbudowanych cykli „The Fall” oraz „Sporysz”, a także najświeższe (dosłownie) obrazy z nowego, jeszcze nienazwanego projektu. Artysta od początku swojej aktywności nie nadaje tytułów poszczególnym dziełom, tym niemniej są to obrazy skończone, dopracowane i klarowne – jeśli to stosowne słowo na określenie przedstawień przekraczających granice powszechnie rozumianej realności i prawdopodobieństwa. Wszystkie trzy cykle łączy, oprócz techniki malowania, zastosowania sztucznego światła, jaskrawej kontrastowej kolorystyki, ponurego raczej nastroju odrealnienia i bezczasowości, także obrana metoda ich tworzenia. Zawicki koncypuje swoje kompozycje „na sucho”, przy użyciu niewielkich modeli. Powstają one z przeróżnych odpadów, którym artysta nadaje drugie życie. Zestawia elementy wyodrębnione z ich pierwotnych środowisk, następnie fotografuje efekty swojej pracy i przenosi je, wcale dosłownie, na płótno. Na tym etapie malarz ponownie puszcza wodze fantazji – bawi się skalą, dodaje nowe elementy, rozczłonkowuje, scala, ubarwia, tworząc nowy mikrokosmos w skali mikro i makro. Robi to bardzo uważnie, przywiązuje wagę do szczegółów, stąd nie ma tu miejsca na przypadek.

 

„Vít Ondráček / Marcin Zawicki / malarstwo”
21 sierpnia do 26 września 2015
Galeria Miejska we Wrocławiu
ul. Kiełbaśnicza 28

 

http://galeriamiejska.pl/wystawy/00327_vit-ondracek–marcin-zawicki–malarstwo

 

error: Kopiowanie treści zablokowane. Link znajdą Państwo w górnym oknie przeglądarki.